|
|
|
04-08-2011 22:33 культурний простір У Польщі - урожай на філармонії
Польські митці звикли скаржитися, що видатки на культуру та мистецтво у нас занизькі. І апелювати до прикладів таких країн, як Франція, Велика Британія чи Данія, де до 3 відсотків коштів державних бюджетів призначається саме для культурно-мистецьких цілей, тобто, значно більше, ніж у Польщі. Факти заперечувати важко. Однак про повну посуху говорити також не варто. Інвестиції в галузь культури в Польщі зростають. То ж присвятімо ж кілька слів музичному мистецтву. Бо в Польщі можна спостерігати справжній урожай на філармонії. І це дуже добре, оскільки багато музичних об’єктів відзначалися поганою акустикою. А саме добра акустика для сприйняття концерту – є чи не найголовнішою умовою. Завдяки різноманітним механізмам співпраці з державного, місцевих бюджетів та з фондів Європейського Союзу вже здійснені та продовжують здійснюватися кільканадцять музичних інвестицій. Потроху про найпомітніші з них.
У Білостоку зводиться Європейський Центр Музики та Мистецтва – Опера та Філармонія Подляська. Будівництво має бути завершене наступного року. Автор проекту – профессор Марек Буджинські, який у 2005 році виграв конкурс на цю роботу. Професор Буджинські відомий тим, що вдало використовує в архітектурі рослинність. Так і цього разу. Зелень навколо споруд, на стінах, дахах стане архітектурним елементом об’єкту, вписаного у ландшафт зеленого узвишшя Марії Магдалени. Споруда вміщуватиме півтори тисячі глядачів. Буде оснащена поворотною сценою, що однаково пристосована для концертів та театральних постановок. Крім великого концертного залу, буде також зал для камерних концертів і одночасно галерея, ресторан та рекреаційна зона, побіля якої постане амфітеатр. Вартість будови сягає 200 мільйонів злотих (прим. nk - 1 злотий дорівнює приблизно 2,8 гривні), це вдвічі більше, ніж передбачалося спочатку. Половина видатків буде покрита коштами Європейського Союзу.
Триває спорудження Національного Форуму Музики при площі Свободи у Вроцлаві. Проект майстерні „Курилович та партнери” пропонує форми м’яко заокруглені, „скрипкові”. Фасад буде оздоблений матеріалами, притаманними музичним інструментам – деревом та міддю. Розробники добре подбали, аби убезпечити будівлю від шуму і вібрацій вуличного руху, про досконалу акустику глядацького залу. Відкриття філармонії заплановане на осінь наступного року.
Краковянам не припадає до смаку, принаймні зараз, Опера Краківська, яка введена в дію у 2008 році. Вона збудована за проектом Ромуальда Лоеглера. Складається візуально з трьох кольорових частин, що викликає асоціації з якимось торговим центром. Тому її буває називають просто „шопа” (скриня). Але діє, приваблює глядачів та шанувальників музики.
Той же архітектор є автором проекту Філармонії імені Артура Рубінштейна в Лодзі. Постала вона в 2004 році на місці зруйнованої колись будівлі і наближена до її початкового вигляду. Вона вписана в міське середовище, яке зберегло чимало архітектурних елементів забудови початку ХІХ століття. І в залах цієї філармонії публіки завжди – вдосталь.
Оголошений у 2007 році конкурс на спорудження Філармонії Щецинської виграла майстерня Естудіо Бароцці Вєга з Барселони, яка запропонувала будівлю на 1000 місць в формі шпилястих, сяючих сегментів. Можливо ще цього року будуть оголошені тендери на будівельні роботи. Ця інвестиція значиться у списку ключових об’єктів і значна частина коштів буде покрита Європейським Союзом.
У 2012 році постане філармонія і в Кошалінє, поблизу Щецина, розрахована на 500 місць. Запроектував її архітектор Яцек Булат. Вже зараз будівлю порівнюють з бурштином у сталево-скляній оправі. Сцена для оркестру і хору буде двома заскленими стінами відкриватися на історичний парк. Розрахункова вартість робіт – 42 мільйона злотих, які будуть виділені державним та місцевим бюджетами.
Наступного року перших слухачів має прийняти Вармінсько-Мазурська філармонія імені Фелікса Нововейського в Ольштині. Аж 85 відсотків її вартості покриє Євросоюз. Споруду спроектували архітектори з Познаня.
Три роки тому почалося широкомасштабне будівництво Музичної Академії в Катовіцах. Її проект увійшов до престижного списку 40 найкращих цегляних споруд світу 2008 року. Розробником проекту є архітектор Томаш Коньор. Він також є автором найбільшого концертного залу в Польщі – на 1700 місць – в новій резиденції Національного Симфонічного Оркестру Польського Радіо в Катовіцах. Камерний зал Музичної Академії вміщатиме 300 слухачів. Об’єкт має коштувати 160 мільйонів злотих, з них 122 мільйона надійде з Євросоюзівських коштів. Завершити будову заплановано в 2013 році.
Мешканці Кельце отримають і собі нове приміщення Філармонії Свєнтокжиської імені Оскара Кольберга. І це станеться вже в грудні наступного року. Вартість споруди – 70 мільйонів злотих. Розробниками проекту стали архітектори з Гданьська. Об’єкт має складатися з двох частин – засклених та оздоблених полірованим каменем.
У поточному році постане концертний зал на Йорданах в Торуню – в безпосередній близькості до середньовічної забудови, яка значиться у списку Світової Культурної Спадщини ЮНЕСКО. Іспанські проектувальники взяли до уваги це історичне архітектурне оточення і вписали у нього нову будівлю.
Філармонії зростають все більше. Але чи завжди в них буде вдосталь меломанів.
Євгеніуш Яблонські
Варшава (переклад статті з щоквартальника польської меншості в Україні «Криниця»)
Фото з мережі Інтернет: «Зелений» Проект Європейського Центру Музики та Мистецтва – Опери та Філармонії Подляської;
Проект Національного Форуму Музики при площі Свободи у Вроцлаві – в контурах скрипкових резонаторів;
Діюча Нова Опера Краківська – «шопа», як будівлю називають у місті;
Проект філармонії в Кошалінє – бурштин у металево-скляній оправі.
|
04.08.2011 nk
|
|
НОВИНИ, ПОДІЇ
03 грудня 13:17
У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...
12:57
35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.
12:48
Здається, перерва надто затяглася...
13 вересня 16:02
Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.
15:34
Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.
15:11
Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.
18 липня 15:35
"Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.
01 липня 12:08
"Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.
11:45
„Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.
24 червня 09:05
«Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».
06 червня 00:50
І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.
28 травня 14:28
Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.
17 травня 14:00
Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»!
Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».
13:18
Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.
13:08
55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв
12:53
«У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.
11 травня 13:19
19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!
13:00
19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка
12:41
15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"
03 травня 11:37
Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.
|