Віктор Співак – відомий художник, член Національної Спілки майстрів народного мистецтва та Національної спілки архітекторів України. Він живописець, графік, карбувальник, різьбяр, реставратор, плідно працює в монументально-декоративному та декоративно-прикладному мистецтві. Його роботи неодноразово представлялися на міських, обласних Всеукраїнських виставках. Після навчання на Львівщині, вже понад 40 років пан Співак живе, творить, навчає майстерності на Черкащині. Він є автором кількох десятків тематичних робіт в рідкісній тепер техніці маркетрі, які прикрашають інтер’єри державних та громадських установ.
Останніми роками він звернувся до давнього українського мистецтва витинанки. Звичні з дитинства вироби народної творчості, які були прикрасами в кожній хаті на рідній для художника Подільській землі, для нього стали не тільки джерелом натхнення, а й предметом серйозного наукового дослідження, делікатної творчої інтерпретації, засобом виховання молодих митців. У 2009 році вийшли друком методичні вказівки для студентів вузів та коледжів „Витинанки в декоративно-прикладному та образотворчому мистецтві України”.
|
|
Роботи, які Віктор Співак представляє у Черкському художньому музеї тепер створені за останній рік. Вони є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій української витинанки з притаманною їй симетричною системою та символікою – варіаціями „дерева життя”, солярними знаками, стилізованими жіночими постатями, птахами, рослинними мотивами, які мають давні значення оберегів роду та народу. Глибоке розуміння цього мистецтва дозволяє Вікторові Співаку надзвичайно органічно вписувати до традиційного символічного ряду і сучасну тематику. За словами художника, мистецтво витинанки надзвичайно точно відбиває композиційне мислення її творця. Бо ж якщо композиція самодостатня, завершена, гармонійна, сам виріб створюється надзвичайно швидко – протягом одного двох вечорів. Для самого Віктора Співака витинанка – це новий погляд на власну творчість, а для шанувальників його творчості, в тому числі й численних учнів – приклад постійного пошуку, самонавчання і самовдосконалення.
На фото: інтрев'ю перед выдкриттям виставки; роботи майстра.