Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.
На початку вечора коротку історію створення хору імені Миколи Віталійовича Лисенка в Утрехті та великої інтересу до українського хорового мистецтва в Голандії розповів Володимир Луців, бандурист, співак, уродженець Івано-Франківщини, якого воєнні події 2-ї Світової занесли до Великої Британії. Він згадав триумфальний виступ в Амстердамі Української республіканської капели під управлінням Олександра Кошиця у 1921-му, який пробудив надзичайну цікавість до культури народу, з яким у голандців — мандрівників, картографів, істориків, торгівців вже були давні і міцні зв'язки. Інший, старший за віком, земляк пана Луціва, народжений у місті Долина Мирослав Антонович, співак, хоровий диригент та музикознавець, випускник та професор факультету музикознавства Утрехтського університету в 1951 році створив діючий і понині чоловічий Візантійський хор, до складу якого увійшли голандці, які зацікавилися передовсім українською духовною музикою та її народнопісенними джерелами. Перші співаки того хору навіть перейшли до віросповідання за Східним обрядом під впливом зустрічей з Митрополитом Андрієм Шептицьким, який відвідав в той час Нідерланди.
Хор і мені Миколи Віталійовича Лисенка — мішаний — був створений у 1996 році також за ініціативою Мирослава Антоновича, він же був першим його диригентом. Після його відходу у Вічність у 2006-му році хор продовжує виступати під керуванням інших диригентів, зокрема зараз за диригентським пультом випускниця Московської консерваторії Анна Азєрнікова.
У складі хору зараз 40 співаків та співачок, з-поміж яких лише один має українське коріння. Вони не знають української мови, заучуючи слова з латинської транскрипції. Та під час виконання складається враження цілковитого розуміння тексту і смислу виконуваних творів, характеру та природності інтонації. Це колектив високої культури виконання, незважаючи на те, що більшість його учасників не мають музичного фаху і на те, що переважно це вже немолоді люди. Для них спів у цьому хорі — хобі, до якого вони докладають не тільки чималих зусиль, а й власні гроші. Так, своєю концертною діяльністю вони зібрали кошти на придбання мікроавтобусу для організації, що опікується дітьми-сиротами у Львові, постійно допомагають забезпечувати апаратурою та музичними інструментами музичну школу в Долині, яка носить ім'я Мирослава Антоновича. До України вони також прилетіли за власні кошти, а супровід їхньої подорожі від Львова — Долини до Вінниці через Черкаси і далі — до Кривого Рогу та Донецька , взяло Посольство Королівства Нідерландів в Україні. Міста, що їх приймають — є членами Асоціації “Енергоефективні міста України”, яку очолює міський голова Долини Володимир Гаразд. У Черкасах він подякував своїм колегам — міським головам та директорові Донецього національного театру опери та балету, видатному танцівникові Вадимові Писарєву за допомогу в організації гастролей.
У Черкасах хор імені М.В.Лисенка виконав твори Михайла Вербицького, Артемія Веделя, Кирила Стеценка, Андрія Гнатишина, Філарета Колесси, Миколи Леонтовича, Остапа Нижанківського і, звісно, Миколи Лисенка. Беззаперечний успіх співаків розділив ще один яскравий представник Прикарпаття та міста Долини — цимбаліст, лауреат численних міжнародних конкурсів, Михайло Захарія.
На знімках: Володимир Луців; Михайло Захарія; Відео: українська народна пісня в обробці Миколи Лисенка “Ой, летіла горлиця через сад”