08-01-2010 00:08 візитка "Жар-птиця" та інші дива мистецької Кам’янщини
Дбайливо та зворушливо ставляться у Кам’янці до творчості своїх землків – художників. Без різниці, чи прожили вони увесь вік в містечку над Тясмином, живлячі натхнення історією краю та мальовничими краєвидами його околиць . А чи успіх їх зазвучав у близьких чи далеких світах. Маленька затишна картинна галерея історичного музею Кам’янського державного історико-культурного заповідника дає можливість митцям повертатися на батьківщину, а кам’янчанам – відчуття причетності до мистецького безмежжя.
Одним з яскравих представників мистецької Кам’янщини є Макар Муха, заслужений майстер народної творчості. Його роботи в стилі українського орнаменту експонувалися в Києві, Москві, галереях Франції, Чехії та Словаччини, Болгарії, Польщі, Канади. Вони прикрашають колекції багатьох вітчизняних музеїв. 40 робіт з понад 5000 створених Макаром Мухою, уродженцем Михайлівки, що неподалівк Кам’янки, збарігаються у фондах Кам’янського державного історико-культурного заповідника і представлені в експозиції його картинної галереї.
Надзвичайним є життя художника. Це той випадок, коли ні сирітіство, ні поневіряння, матеріальні нестатки не стають на заваді покликанню, непереборному бажанню привносити у буденність яскраві барви, збагачуючи її відтінками та вигадливими візерунками. Адже починав художник, розписуючи односельчанам у Михійлівці комини, віконниці, лиштви, винаходячи фарби з тутешніх глею, трав, квітів. Вже перша виставка восени 1926 року привернула увагу до 20-річного художника. А в 1936-му Макар Муха став водночас і учнем і викладачем школи народних майстрів у Києві. У цей час він виготовив 15 різних за формою та розмром ваз з ліпним орнаментом. Найвідоміші з них "Паризька комуна", Завоювання Північного полюсу". Відомі гобелени за мотивами творів Т.Г. Шевченка "Де ті залізні стовпи?" та гобелен-портрет видатного поета.
Навесні 1946-го року Макар Муха отримав дозвіл на створення у Михайлівці школи народного декоративно-прикладного мистецтва, і вже в наступному, 1947-му з усіх кінців Київщини з’їхалися талановиті учні. Десятки чудових різьбярів по дереву, ткаль, вишивальниць, майстрів розпису та килимарства підготував художник.
Багато років прожив Макар Муха у Кам’янці. Мотиви рідного краю пройшли через усю його творчість. Кожна робота вражає різнобарв’ям квітів, невичерпною фантазією, приваблює бездоганною композицією. Художник ілюстрував твори Т.Г.Шевченка, І.С.Нечуя-Левицького, О.С.Пушкіна, П.І.Чайковського.
Найвідоміші його роботи – "Жар-птиця з червоним хвостом", "Жар-птиця", "Півонії", "Павич та метелик", "Півонії", ілюстрації до творів Т.Г.Шевченка "Лілея та королевий світ", "Садок вишневий коло хати". У 1979 році в Києві у видавництві "Веселка" вийшля книга Сергія Носаня "Пір’їна з крила жар-птиці".
І спочинок вічний художник знайшов біля джерел свого життя та натхнення, у рідній Михайлівці…
На знімку: роботи Макара Корнійовича Мухи, представлені у картинній галереї історичного музею Кам’янського історико-культурного заповідника.
У матеріалі використаний текст статті книги "Місто на скелясних берегах Тясмину", присвяченої 360-річчю заснування Кам’янки. Книга видана у 2009 році черкаським видавництвом "Вертикаль".
|