Повідомте про події та творчих людей у Вашому місті, селі, районі! Ласкаво просимо до КОЛА!
Поділитись
19-04-2010 13:44    імена
Митрополит Черкаський і Канівський Софроній: "70 років мені вдалися!"


Поважний ювілей – 70-й день народження – відсвяткував 18 квітня Митрополит Черкаський і Канівський Софроній. Власне, народився Дмитро Савович Дмитрук – таким є мирське ім’я Преосвященішого Владики, 15 лютого. Та цей день завжди припадає на Великий піст і, звісно, відсутність якихось мирських розваг і урочистостей за церковними звичаями. 

На святкуванні у Черкаській обласній філармонії, у відповідь на привітання обласного керівництва, в тому числі й новопризначеного голови ОДА Сергія Тулуба, присутні почули від Владики коротке резюме свого  життя. Воно було переважно тернистим. З самого дитинства, коли воєнні та після воєнні труднощі на Рівненщині, батьківщині  ювіляра, множилися становищем родини репресованого. „Батько відбував покарання, чи як тоді казали „перевиховання” у Сибіру, в  Тобольську, – казав Владика, – а повернувшись, поїхав на жнива до Херсонщини звідти привіз 5 центнерів зерна. І от тільки з борошна, яке намололи з того зерна, я вперше в житті їв білий хліб і пиріжки”...

30 років віддав Владика Софроній служінню на Черкащині. Кажуть, що свого часу міг би зробити значно швидшу кар’єру, адже перспективний молодий  кандидат богослів’я, викладач Московської Духовної семінарії і Академії, фахівець з церковної археології отримував пропозиції про кафедру в одній із закордонних єпархій. Але відмовився. Натомість прийняв сільську парафію у Старому Ковраї на Чорнобаївщині, потім служив у єдиному, що залишився на ту пору в обласному центрі, Храмі Різдва Пресвятої Богородиці. Саме з Софронієм пов’язують відновлення в Черкасах церковного хору та повернення цікавості до церковної музики. Але...

„Я ніколи не боявся казати правду”, – вів далі владика...

Дійсно, твердий характер і принциповість – не найсприятливіші риси для бажаючих робити кар’єру в будь-якій сфері діяльності, в тому числі й у Церковній. От і поїхав батюшка Софроній знову у глибинку, до Городища. І знову кажуть, що місцева преса іронізувала тоді з приводу культурного життя в цьому містечку: „Бач у клубі – порожньо, а до Церкви, до Софронія,люди  йдуть, наче їм там медом понамазувано”.

...– і ніколи не боявся робити те, що вважав за потрібне”...

І він робив це наперекір загальним настроям. Скажімо, коли наприкінці 80-х початку 90-х усі говорили про розвал, він почав будувати. Для багатьох Свято-Покровський Собор у Борисполі був  у ті складні часи символом надії. А Владика йшов тим часом далі. І ось уже в центрі Черкас на старому намоленому в давні часи місці, де мала на початку ХХ століття стояти Успенська Церква, піднявся Собор Архістратига Михаїла. А потім з благословення Владики у Черкасах та по всій області почали проростати малі й не дуже Храми, куди все більше людей може прийти...

„Кажуть: до Церкви треба йти молитися, – зауважує Митрополит, – у мене ж інша концепція. До Церкви треба йти відпочивати. Від себе. Від своїх гріхів. В оточенні прекрасної музики, мудрого слова. Людина потребує відпочинку від гріхів!”
 
І музики на честь Владики було багато і найрізноманітнішої.  Подарованої професійними колективами та виконавцями – Черкаським академічним українським народним хором (художній керівник Леонід Трофименко),  народною артисткою України Людмилою Ларіковою, камерним хором „Канон(художній керівник Євген Валовенко), заслуженою артисткою України Оленою Мальцевою, тріо „Вербена” (н.а. Лідія Зайнчківська, з.а. Наталія Мамалига та Інга Михаль), а також хором Храму Архистатига Михаїла (регент о. Валентин). І  аматорами. Звучали духовні твори Максима Березовського та Олександра Архангельського,  і „Аве Марія” Франца Шуберта  та „Коста дива” з опери „Норма” Вінченцо Белліні, українські народні та авторські пісні  і ... джаз, яким вітав гостей свята заслужений діяч мистецтв України саксофоніст Микола Євпак.
Дякуючи за концертну програму, Владика ще раз освідчився у великій шані українській пісні та українській музикальності: „У нас же на кожній вулиці співають так, наче курські солов’ї. Але ж і курський соловей, потрапляючи до нас, вже і не курський, а наш”... 

Біографічні дані Владики, окрім як на сайті Української Православної Церкви, тої, що в канонічному єднанні з Московською Патріархією, значаться й власне на сайті Русской Православной Церкви в разделе "Епископат РПЦ". Хай там як воно з  організаційною підпорядкованістю "церковных организаций" (це так на тому ж сайті визначається Черкаська Єпархія), але для українського Православного духовного простору  особистості такого масштабу як Митрополит Черкаський і Канівський Софроній є надконфесійними. І Храми, збудовані ним є більше, ніж навіть Храми. ..

А про свої роки Преосвященніший Владика Софроній  сказав: „70 мені вдалися!”

На фото: Шанований ювіляр - Митрополит Черкаський і Канівський Софроній; співають: гурт "Оберіг" (Київ) та тріо "Вербена" (Черкаси)

 



19.04.2010         Оксана Колісник

Ще статті на тему



НОВИНИ, ПОДІЇ

03 грудня
13:17 У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...

12:57 35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.

12:48 Здається, перерва надто затяглася...

13 вересня
16:02 Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

15:34 Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.

15:11 Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.

18 липня
15:35 "Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.

01 липня
12:08 "Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.

11:45 „Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.

24 червня
09:05 «Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».

06 червня
00:50 І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.

28 травня
14:28 Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.

17 травня
14:00 Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»! Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».

13:18 Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.

13:08 55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв

12:53 «У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.

11 травня
13:19 19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!

13:00 19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка

12:41 15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"

03 травня
11:37 Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.