28-03-2010 23:56 ретро Умань віддає старі секрети
Мешканець старого будинку, що в Умані по вулиці Ленінської "Іскри" , Валерій Москаленко дуже здивувався, побачивши під старою підлогою акуратно складені дивні речі. Подив тільки збільшився, коли у сховку виявилися книги, журнали, документи і листи. З одного з них довідався, що 91 рік тому, у 1918-му, господар будинку і його родина пішли слідом за німецькими військами, що відступали в надії невдовзі повернутися.
У цьому будинку тоді, коли вулиця ще називалася Дворянською, царював достаток. Господар, Іван Осипович Сук, підданий Австро-Угорщини, чех за національністю, заможний орендар, у розпорядженні якого 805 десятин землі з господарськими будівлями поблизу Косенівки і не тільки, підраховував виручку. 1918-й приніс чималенько – продані 10 вагонів зерна по 87 копійок за пуд. Вистачить на сплату оренди і на прожиття. Якби тільки не ця веремія! Та, дарма. Трохи перебути десь і, все буде, як і раніше...
Родина уходила, взявши тільки необхідне – на пару-трійку днів! Так, видно, прикро було тулити усі ці речі, які тільки-но створювали затишок у цій щасливій оселі до тісної схованки під сходами. Ось "Чарівний ліхтар»"з плівками, навіть кольоровими, стереоскоп який так химерно перетворював прості фото в об’ємні, фотоапарат у шкатулці і скляні фотопластинки до нього. Дитячі забавки – олівці, фарби і малесенька іграшкова, але справжня плитка із дверцятами, що відкриваються, із сковорідками та каструлями,денця яких закопчені. Фото маленької господиньки, яка так любить куховарити для своїх ляльок і ведмедиків. Без ліків також планували обійтися, і чай фірми "Ананій Київський" – нехай почекає господарів вдома, як і мило, варення і вино. Почекають бальна сукня й прикраси – буде ще час для балів і прийомів…
Багато років історики намагалися зосереджувати нашу увагу на війнах, політичних протистояннях, боротьбі тих з іншими, а інших вже з рештою. Знайдені речі, які подружжя Лавріненків передало міському краєзнавчому музею, розповідають про буденність, яка прагне спокою і затишку, якій чужі політичні і військові потрясіння.
Дивовижну можливість відчути життя уманської родини початку ХХ століття мають відвідувачі виставки "Таємниця старого будинку", яка триває в Уманському краєзнавчому музеї.
А після її відвідин можна закріпити враження приготувавши щось за рецептами "Рослинного столу" , наполегливо рекомендованого №9 за 1913 рік щомісячного народного медичного журналу "Домашній доктор". До речі, ціна "отдєльной книжки" "Домашнього доктора" - 20 копійок. Отже –
Макарони з яблуками.
Взяти 1 фунт (370 г) товстих макаронів, відварити у крутому солоному окропі, відкинути на решето, промити холодною водою. 2 антоновських яблука, почистивши від шкірочки та серцевини, нарізати скибочками. До каструлі або форми покласти шарами макаронів та яблука. Узяти 3 яйця, розбити із 1,5 склянки молока та ¼ фунта чухонського (величезна рідкість зараз!) масла і ½ склянки цукру та, добре перемішавши цю суміш, залити нею макарони та поставити до духової шафи або до печі, щоб запікалися.
На знімках: "Чарівний ліхтар", фотоапарат, дитяча іграшкова і "найсправжніша" кухонна плитка з посудом - речі зі старого уманського будинку, які не бачили світла 91 рік.
За матеріалами і фото, наданими співробітниками Уманського міського краєзнавчому музею (директор – Юрій Торгало)
|