27-01-2010 14:17 місто Передвиборчий дерибан або "Черкаситеплокомуненерго" в оренду
Наприкінці минулого року Черкаська міська рада прийняла рішення "Про оренду цілісного майнового комплексу комунального підприємства теплових мереж "Черкаситеплокомуненерго". Причому зробила це, порушивши чинне законодавство, оскільки не врахувала думку територіальної громади, яка є власником усього майна в Черкасах. Ми спробували з’ясувати, чому і кому міська влада вирішила передати комунальне підприємство.
Звідки ноги ростуть
Одним із основних аргументів міськради стало те, що оренда нібито стримає зростання тарифів на послуги КП "Черкаситеплокомуненерго". За словами міського голови Сергія Одарича, Уряд збирається суттєво підвищити ціну на газ для населення і підприємств теплокомуненерго, починаючи з квітня 2010 року: "Вартість газу може зрости за три квартали на 95 відсотків. Через стрімке зростання ціни на газ збільшуватимуться і тарифи на комунальні послуги, оскільки в структурі тарифу на тепло складова вартості газу сягає 60 відсотків". На думку міської влади, підприємство не зможе сплачувати за спожитий газ, і держава буде не в змозі субсидіювати різницю. Саме тому нібито потрібен інвестор, який буде здатен модернізувати потужності підприємства, що, у свою чергу, дозволить зменшити використання газу, а згодом – перейти на альтернативні види палива.
Дивна якась позиція міської влади. Мимоволі згадується прислів’я: "Де те теля, а вони вже з довбнею!" Адже поки що йдеться тільки про підготовлений проект меморандуму між Україною і МВФ, який нібито передбачає таке подорожчання газу для населення. Жодного урядового рішення на сьогодні немає. Зате, як повідомило "ПВ" джерело у "Черкаситеплокомуненерго", вже є договір оренди підприємства на 15 років! Та й кілька потенційних "клієнтів", що претендують на оренду, теж "вималювалося". Чи ж не під них раптом оголошуватимуть аукціон?
Своїми думками з цього приводу з нами поділилися пересічні жителі обласного центру. Пані Людмила, яку ми зустріли біля облдрамтеатру, розповіла нам "чутки" про реальний стан справ із "Черкаситеплокомуненерго". Жінка упевнена, що зростання тарифів тут зовсім ні до чого. "Усе зав’язано на особистих інересах керманичів міста, – вважає жінка. – Не за горами вибори місцевої влади, і навряд чи черкащани знову оберуть теперішніх лідерів. А ті розуміють, що залишилося недовго дерибанити, от і намагаються з усіх сил увірвати ще щось наостанок. Бо все, що можна було, у місті вже розтягнули. Як от Черкаську ТЕЦ – її ж теж свого часу передали в оренду. Орендатор – фірма "ТехНова". Кажуть, що її контролює один із високопосадовців міста.»
Дивний збіг: ця сама фірма чи не найпершою значиться у списку потенційних орендаторів "Черкаситеплокомуненерго". А ще в народі подейкують, що під час голосування за кожен голос народного обранця пропонували близько 15 тис. "зелених"! От і вірте після цього у зростання тарифів...
Перше серед перших
Нині КП "Черкаситеплокомуненерго" активно крокує у ногу з часом. Про його стратегічне значення для громади міста годі й говорити! Власними джерелами воно виробляє тепло для 40% мешканців міста, а для решти 60% – транспортує теплоносій. Підприємство працює прибутково, сплачує податки, відраховує внески до фондів соціального страхування. Для прикладу, щорічно ЧТКЕ сплачує до місцевого бюджету майже 7 млн грн та має чистого прибутку близько 5 млн гривень. Працівники забезпечені роботою, своєчасно отримують заробітну плату.
Та що там казати, досить лише одного аргументу, щоб переконатися у ефективності роботи ЧТКЕ: за Національним бізнес-рейтингом серед усіх виробників пари та гарячої води в 2008 році "Черкаситеплокомуненерго" посіло сьоме місце, а серед комунальних підприємств – перше! Розроблено програму модернізації технічних потужностей, впроваджуються прогресивні технології. Тільки за останні п’ять років на ці цілі використано понад 50 млн гривень. Тут використовують передові технології по заміні теплових мереж, успішно впровадили виробництво когенераційної установки, активно її експлуатують, а це дало можливість зменшити тариф для населення. Має підприємство і план подальшого розвитку – керівництво КП зуміло домовитися із Європейським банком реконструкції та розвитку про виділення кредиту в сумі 130 млн гривень на технічне переоснащення. До речі, у порушення умов кредитного договору між ЧТКЕ і ЄБРР міська рада під час прийняття рішення так і не отримала згоду банку на передачу підприємства в оренду.
Самі себе орендували
Подальша доля підприємства не залишила байдужими його працівників — 15 січня 2010 року відбулися загальні збори трудового колективу. На збори були запрошені міський голова Сергій Одарич, голова Федерації профспілок області Петро Шевченко, депутати міськради, ЗМІ.
Думку працівників підприємства висловив голова профкому Віктор Козак. Він зауважив, що колектив так і не зрозумів, чому виникла необхідність віддати в оренду рентабельне підприємство, оскільки не отримав жодного техніко-економічного обґрунтування такого рішення. Петро Шевченко закликав колектив підприємства брати долю ЧТКЕ у власні руки.Збори колективу рішення міськради про передачу підприємства в оренду, звісно, не підтримали. Про це вони повідомили міську раду, а також головам облдержадміністрації, облради, прокуратурі міста. Однак, розуміючи, що сила – на боці влади, колектив сам вирішив стати орендарем.
Першочергове право трудового колективу на оренду ЧТКЕ гарантує ч. 1 ст. 6 Закону України від 10 квітня 1992 року "Про оренду державного та комунального майна". Для цього трудовий колектив створив і 19 січня зареєстрував Товариство із додатковою відповідальністю, яке за законом і має стати орендарем КП. Але чи не з’явиться на шляху колективу ряд нових перепон – це питання ще відкрите...
P. S. "ПВ" стежитимуть за розвитком подій навколо "Черкаситеплокомуненерго" й надалі.
P.P.S. "Наше коло" також не полишатиме ситуації без уваги.
|