Повідомте про події та творчих людей у Вашому місті, селі, районі! Ласкаво просимо до КОЛА!
Поділитись
22-04-2009 01:30    культурний простір
Пісенна злива у обливаний понеділок

 Другого дня Пасхи у Смілі відбулося фольклорно-етнографічне свято “Великодні передзвони” – чудова нагода відкласти всі житейські клопоти і поринути у барвисту і розкішно багатоголосу радість зустрічі з весною. Нею із величезною щедрістю ділилися майстри декоративно-ужиткового мистецтва зі Смілянщини. Та справжньою пісенною зливою обдарували народні співці та музики з усієї області.

Майже двогодинний концерт минув як мить. Розкішні веснянкові мелодії сплелися і забриніли невидимою ниткою єднання сотень поколінь, що творили, раділи, працювали, співали, плакали, страждали, гинули й перемагали – словом тисячоліттями жили на  нашій землі. Варто тільки уявити собі, що ТАК співали й двісті й тисячу років тому... Більше сотні виконавців – фольклорні співочі гурти, троїсті музики, окремі співаки, танцювальні колективи – саме завдяки їм зберігається і передається українська пісня, зберігається пам’ять про прадавні звичаї, мислення та стосунки зі Світом. На жаль, переважна більшість з них – солідного, а то й дуже поважного віку. Вже восьмий десяток розміняла незрівнянна Галина Ірклієнко з Лящівки, що на Чорнобаївщині, керівник знаменитої “Криниці”. і її ровесниць на сцені було чимало у гуртах “Надвечір’я” з Рацевого на Чигиринщині, “Громівчанка” з Уманського району, “Осітняни” з Христинівського району. Хоча співоча душа, напевно, не дає потьмяніти очам і поблякнути голосу. 

Цьогорічне Великоднє пісенне свято відкрило й нові голоси. Дебют відбувся у “Побратимів”, чоловічого дуету з Городища, чудово долучили свої голосочки до бабусиних співів і дівчатка із “Санжарів”, колективу із Санжарихи Смілянського району. Надзвичайно розмаїта пісенна спадщина Черкащини – навіть у межах однієї (далеко не найбільшої) області відчуваються мелодичні відмінності: на Чигиринщині трохи не так співають, не так голоси поєднують, як у Христинівському районі. А кожна подібна пісенна подія завжди приносить “прем’єри” – ще неспівані пісні. Здається, що й справді пісенне надбання України не має меж. Звільнена від штучного гноблення народна пам’ять продовжує озиватися з минулого обрядами й звичаями, часом унікальними для кожного села. Доринають до нас пісні, сповнені нерафінованих відчуттів і пристрастей, яких нема чого нам цуратися – й на чарчину в земляків та землячок наших давніх сил вистачало, і щоб раду дати нивам та клопітному господарству. 

За словами Наталії Сайченко, головного спеціаліста Черкаського обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи, в області налічується 360 аматорських музичних колективів, окремих же виконавців – безліч! Незважаючи ні на які труднощі, на заклопотаність щоденними справами – в сільській місцевості по-іншому й не буває – народні музики співають, грають і блискуче представляють Черкащину на різноманітних фестивалях в Україні і за кордоном. На Черкащині діє обласні програма збереження нематеріальної культурної спадщини. І її не можна не зберегти. Важко собі уявити, що колись може настати весна без ЦИХ пісень!



22.04.2009         Оксана Колісник

Ще статті на тему



НОВИНИ, ПОДІЇ

03 грудня
13:17 У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...

12:57 35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.

12:48 Здається, перерва надто затяглася...

13 вересня
16:02 Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

15:34 Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.

15:11 Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.

18 липня
15:35 "Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.

01 липня
12:08 "Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.

11:45 „Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.

24 червня
09:05 «Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».

06 червня
00:50 І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.

28 травня
14:28 Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.

17 травня
14:00 Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»! Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».

13:18 Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.

13:08 55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв

12:53 «У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.

11 травня
13:19 19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!

13:00 19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка

12:41 15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"

03 травня
11:37 Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.