26-05-2009 00:03 історичне Ожила родинна церква Богдана Хмельницького
23 травня у селі Суботові, що на Чигиринщині, відбулося освячення храму, престолу та іконостасу знаменитої Іллінської церкви. Обряд освячення провів Патріарх Київський та Всієї Руси-України преосвященніший Філарет. Цього дня внутрішнє опорядження знаменитої пам’ятки сакральної архітектури XVII століття постало таким, як, можливо, при її будівництві – вільні від розписів білосніжні стіни та золото чотириярусного іконостасу.
Новий іконостас для храму виготовив мистецький гурт із Самбора під керівництвом Ярослава Шийки. Художники і майстри прагнули надати своєму дітищу барокових рис, притаманних нашому подніпровському регіону, а тому вивичили чимало архівних та історичних джерел. Виявилося також, що зі збережених матеріальних пам’яток найближчий за стилем, подібний до першого іконостасу Іллінської церкви ,знаходиться у м. Рогатині.
У створенні іконостасу в Суботові брали участь більше 50 майстрів як із Західної України, так і з Черкащини.
Іллінська церква, яка була побудована для родини Богдана Хмельницького і коштом Гетьмана, вважається і місцем його вічного спочинку , хоча за всі часи саме поховання так і не було знайдене. Не виявлене воно і під час теперішньої реставрації, серед нововідкритих 8 поховань під церковної підлогою. Та, за словами Генерального директора Національного історико-культурного заповідника “Чигирин” Василя Полтавця, історичні джерела не дозволяють сумніватися у тому, що Богдан Хмельницький покоїться саме у Іллінській церкві. І тому, попри суперечки, наявність надгробку з його іменем у храмі є цілком обгрунтованим. Його, до речі, переробили у відповідності до архівних відомостей, які запевняли, що початково надгробок був виготовлений із білого мармуру.
Голова Черкаської облдержадміністрації Олександр Черевко подарував храму та парафіянам на честь новоосвячення ікону Святого Миколая Чудотворця.
|