Повідомте про події та творчих людей у Вашому місті, селі, районі! Ласкаво просимо до КОЛА!
Поділитись
26-02-2012 19:07    культурний простір
Рішення щодо культурно-мистецької галузі мають бути обгрунтовані, якісні та прозорі


„До розробки та прийняття рішень, що стосується сфери культури та мистецтв слід ставитися з максимальною ретельністю”, – звернення Громадської ради при Черкаській обласні державній адміністрації.


Прес-реліз

Громадська рада при Черкаській обласній державній адміністрації на останньому засіданні  16 лютого 2012 року схвалила звернення (додається), в якому висловила тривогу щодо негативних явищ навколо установ та організацій культурно-мистецької сфери Черкащини. Зокрема, щодо ряду рішень, які прийняті органами влади та місцевого самоврядування з приводу діяльності таких установ та організацій. Ці рішення вкрай негативно відбилися і відбиватимуться не тільки на роботі всієї галузі, а й на репутації їхніх безпосередніх ініціаторів і владних органів, що їх приймають. Припинення діяльності муніципального духового оркестру, зміни приміщень для ряду установ культури в Черкасах, припинення діяльності Центральної бібліотечної системи у Драбівському районі, реорганізація відділу обласного краєзнавчого музею в Чорнобаї,  використання території паркової зони Державного Корсунь-Шевченківського заповідника  і ще багато інших подібного типу та якості рішень  продовжують викликати негативний інформаційний резонанс, не додаючи привабливості Черкащині в очах українського суспільства. 

На думку членів Громадської ради, наш регіон, який традиційно пов’язує себе з такими іменами як Тарас Шевченко, Богдан Хмельницький, Семен Гулак-Артемовський, Олександр Кошиць, Кирило Стеценко, та презентує себе як провідний духовно-історичний центр України, несе і величезну відповідальність за стан та діяльність культурно-мистецької сфери. 2012 рік, який оголошений Президентом України Віктором Януковичем „Роком культури”, повинен стати переломним для традиційно зневажливого ставлення до сфери культури та мистецтв на Черкащині. Ресурси культурно-мистецької галузі і так вкрай обмежені не повинні розглядатися владою як резерв для вирішення будь-яких інших питань, як то – розміщення інших державних установ, поповнення бюджетів шляхом продажу комунального майна, економія фондів оплати праці тощо. Кожне рішення, що готується чи приймається в цій сфері органами державної влади, органами місцевого самоврядування, має бути ретельно вивірене із залученням фахівців, максимально обґрунтоване, прозоре для громадськості. 

Громадська рада також пропонує працівникам культури, митцям, фахівцям, громадським активістам активніше піднімати питання стану, діяльності, стосунків із владними органами та громадськістю культурно-мистецьких установ області.


Громадська рада при Черкаські обласній державній адміністрації.



Голові Черкаської обласної державної адміністрації Тулубу С.Б.
Голові Черкаської обласної ради Черняку В.П.
Головам районних державних адміністрацій та районних рад,
Міським, сільським головам,
Депутатам місцевих рад усіх рівнів
Працівникам культури та мистецтв Черкаської області

Звернення


Громадська рада при Черкаській облдержадміністрації висловлює занепокоєння з приводу наростання негативних тенденцій у ставленні органів місцевої влади та місцевого самоврядування Черкащини до проблем культурно-мистецької галузі. Незважаючи на повсякчасні декларації про важливість розвитку культури і духовності, про суспільну значимість культурно-мистецького потенціалу області, практично робота більшості установ та закладів галузі,  працівників культури, творчих колективів перебуває на далекій периферії уваги органів влади та місцевого самоврядування. Натомість ресурси, які знаходяться в розпорядженні установ та закладів культури,  дуже часто  сприймається як резерв для розв’язання інших завдань, що ставлять собі владні органи.

В силу недостатньості та недосконалості нормативно-правової бази, що стосується культурно-мистецької галузі, уявлення про ефективність її роботи та оптимальний склад мережі її установ та закладів носять часто суб’єктивно-ситуативний характер, не спираються на думку фахівців,  громадську думку. В результаті владні органи та органи місцевого самоврядування при розробці та прийнятті рішень стосовно галузі культури та мистецтва часто  не переймаються якістю обґрунтувань, а іноді відверто нехтують навіть вимогами власних регламентів. Таким чином не тільки ускладнюються умови для роботи установ та закладів галузі, а й зменшуються можливості громадян отримувати відповідні послуги в царині культури та мистецтва, звужується доступ до культурного надбання та до ресурсів творчого розвитку.

Яскравим прикладом цього є рішення Черкаської міської ради щодо діяльності Черкаського муніципального оркестру, обґрунтування якого звелося до однієї фрази про „раціональне використання бюджетних коштів та оптимізацію мережі закладів культури”. При  тому за наявною інформацією перед внесенням питання на розгляд сесії міської ради, воно належним чином не обговорювалося профільною комісією. І, насамкінець, заявлена „оптимізація” звелася до припинення юридичної особи „Черкаський муніципальний духовий оркестр”, а питання подальшої діяльності оркестру як творчої одиниці,  подальшого  доступу громадськості до цього виду мистецьких послуг, а також соціального захисту працівників оркестру не знайшли відображення ні в згаданому, ні в інших рішеннях.  Таким чином створений надзвичайно небезпечний прецедент  для розгляду та розв’язання питань щодо будь-якого іншого закладу культури та мистецтв.    І цей прецедент виглядає ще тривожніше на фоні ситуації з можливою зміною приміщень для Черкаського міського будинку культури імені Івана Кулика та дитячої музичної школи №2.

З подібних прикладів в Черкаській області можна згадати минулорічне припинення діяльності Драбівської районної центральної бібліотечної системи, нинішню ситутацію з реорганізацією відділу Черкаського обласного краєзнавчого музею в Чорнобаї у Чорнобаївський районний краєзнавчий музей тощо.

Громадська рада при Черкаській обласній державній адміністрації звертається до Вас, шановні голово Черкаської облдержадміністрації, голово Черкаської обласної ради, голови районних адміністрацій, районних рад, міські, сільські голови, депутати усіх рівнів з наполегливою вимогою надзвичайно ретельно ставитися до розробки та прийняття рішень, що стосуються діяльності сфери культури  та мистецтв, забезпечуючи максимальні відкритість та прозорість, створюючи можливість для широкого консультування з фахівцями та громадськістю.

Громадська рада просить також Вас, шановні працівники культури, мистецтв, не залишати без уваги громадськості будь-який намір обмежити Ваші та Ваших колег можливості у наданні послуг Вашим громадам.

Ми всі разом маємо виробити на Черкащині відмінні від теперішніх підходи до роботи культурно-мистецької галузі, виховати ставлення до проблематики культури та мистецтва як до пріоритетної та базової для суспільно-економічного розвитку кожної громади та регіону вцілому.


Звернення схвалене засіданням Громадської ради при Черкаській ОДА 16 лютого 2012 року та в результаті електронного голосування

Контакти: okolisnyk@gmail.com , 067 45 46 585, Оксана Колісник

Ілюстрації з мережі Internet



26.02.2011         nk

Ще статті на тему



НОВИНИ, ПОДІЇ

03 грудня
13:17 У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...

12:57 35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.

12:48 Здається, перерва надто затяглася...

13 вересня
16:02 Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

15:34 Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.

15:11 Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.

18 липня
15:35 "Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.

01 липня
12:08 "Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.

11:45 „Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.

24 червня
09:05 «Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».

06 червня
00:50 І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.

28 травня
14:28 Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.

17 травня
14:00 Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»! Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».

13:18 Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.

13:08 55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв

12:53 «У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.

11 травня
13:19 19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!

13:00 19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка

12:41 15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"

03 травня
11:37 Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.