Повідомте про події та творчих людей у Вашому місті, селі, районі! Ласкаво просимо до КОЛА!
Поділитись
19-03-2009 07:56    візитка
Олесь Павлютін: "Театр - мистецтво розкішне"

Чим може привабити театр в час, коли, за розхожим твердженням, "головним мистецтвом" для українців (і не тільки) є телевізор. Відповідь на це питання пробуємо шукати в розмові з Олесем Павлютіним, актором та режисером Черкаського академічного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка

У Черкасах Олесь Павлютін працює з 2002 року . В його акторському "арсеналі"  широкий діапазон образів та характерів – зокрема, Лопахін у "Вишневому саді" Антона Чехова, Бонні у "Сільві" Імре Кальмана, Петро І у "Великому льосі" Тараса Шевченка, Федора в "Поминальній молитві" Григорія Горіна, Касіо в "Отелло" Вільяма Шекспіра, Донець у "Саду Гетсиманському" Івана Багряного...Знімався у відомих телесеріалах: "Сестри по крові", "За все тебя благодарю". А ще має кілька режисерських робіт, перша з яких на Черкаській сцені "Харран. Територія кохання" за п’єсою Надії Птушкіної, датована 2003-м, остання "Дванадцять місяців, або  Хранителі року", мюзікл на музику черкаського композитора Юрія Соловйова, стала окрасою минулих новорчних і різдвяних свят.
Режисерська освіта ( Національний університет театру, кіно і телебачення імені І.К.Карпенка-Карого) у Олеся Павлютіна – друга,  перша вища  отримана на факультеті кібернетики Національного університету імені Т.Г.Шевченка. Театр таким чином приваблював, притягав його поступово, отримавши, зрештою, свідому, впевнену в своїх силах та можливостях особистість.

Кожне мистецтво творить свій особливий простір.  Театральний простір – особливий, де, крім абсолютно реальних, матеріальних елементів, присутня ірраціональність людських почуттів, відчуттів та взаємодій, пристрасне і непояснюване бажання грати,  переживати протягом кількох годин десятки доль, несчисленне число разів жити і вмирали, кохати і бути коханим. Театральний простір  – це загадкова можливість пережити багатовимірність світу:
– Для мене театральний простір це, насамперед, простір особистостей. Своєрідних викликів, які постають при прочитанні різноманітних авторів – відкриття їхніх принципів, які обумовлюють їхню сучасність. Чому і нині, і 10 років тому і через 10 років сучасний  Шевченко? Теннесі Уільямс? Чехов? Мій простір – простір тих, кого театр проявляє, розкриває... Слідом за Сомерсетом Моемом можна міркувати, а хто, зрештою, насправді грає: чи ті, хто на сцені, чи ті, хто ходять вулицями, щось вирішують у різноманітних кабінетах різноманітних установ, сидіть по кав’ярнях? У моєму просторі  актори, співаки, всі, причетні до створення дійства, включно з глядачами. Театральний простір це поєднання їхніх внутрішніх світів, виявлених  назовні, – говорить Олесь Павлютін.
На його думку, Черкаський театр має своє  лице і помітну роль в сучасному українському театральному житті. Тому що тут створені умови для експериментування, намагаються шукати і "прориватися" до наймодерніших форм та прийомів:
– Звісно, у столиці це сприймалося б легше й жвавіше, – говорить режисер, – у Черкасах же люди тяжіють до звичного, зрозумілого. Скажімо, героїні оперети мають бути вдягнені у яскраві пишні сукні, дійство відбуватися у палаці і т.д.  Іноді актори  почувають певну пересторогу до таких "експериментальних" вистав. Скажімо, дуже рідко йде у нас "Отелло" і через технічні труднощі і через таку ось пересторогу. А актори дуже люблять цю постановку, вони у ній справжні, вони бавляться... Глядачі, старші люди, буває обурюються, а от молодь дуже гарно сприймає цю виставу. Напевно покищо маємо проблему толерантності щодо можливості різного розуміння драматургії.
Звісно, має черкаський театр достатньо і для суворих ревнителів класики – "Кайдашеву сім’ю", згадану вже "Сільву", ще цілий ряд знайомих малим та доростлим глядачам вистав. Але ж, частенько чути дещо песимистичні нотки, коли мова заходить про майбутнє театрального мистецтва, особливо "не в столиці". Та Олесь Павлютін такого песимізму не поділяє:
– Театральний світ давно вже не має такого впливу, який мав, скажімо, у XVIII столітті. Зараз у людини є можливість безкоштовно і скільки завгодно дивитися найрізноманітніші "історії з продовженням" по телевізору. За символічну плату – у кінотеатрі. Багато для кого, цього достатньо. Театр же – мистецтво розкішне, заклад особливий! Тут ЖИВІ люди грають для ЖИВИХ людей, тут особлива енергетика, особлива зосереджність, емоції. З чим це порівняти, чим  замінити? А що ж до майбутнього театру, то ... Будемо працювати! 

Матерал надрукований у спеціальному випуску журналу "Ритм України" - "Культура, мистецтво, туризм Черкащини".
Інші публікації цього випуску:

Інтерв'ю з начальником управління і культури Черкаської облдержадміністрації Лідією Нікітенко; 
Культура і мистецтво Черкащини мовою цифр
"Третій вимір білого аркуша" - творчість молодої художниці, майстра паперової пластики Асі Гонци



19.03.2009         Оксана Колісник

Ще статті на тему



НОВИНИ, ПОДІЇ

03 грудня
13:17 У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...

12:57 35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.

12:48 Здається, перерва надто затяглася...

13 вересня
16:02 Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

15:34 Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.

15:11 Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.

18 липня
15:35 "Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.

01 липня
12:08 "Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.

11:45 „Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.

24 червня
09:05 «Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».

06 червня
00:50 І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.

28 травня
14:28 Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.

17 травня
14:00 Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»! Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».

13:18 Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.

13:08 55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв

12:53 «У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.

11 травня
13:19 19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!

13:00 19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка

12:41 15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"

03 травня
11:37 Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.