19-06-2009 12:00 візитка Співзвуччя Таміли Чупак
Музей О.С.Пушкіна та П.І.Чайковського, який входить до Кам’янського державного історико-культурного заповідника – дивовижний простір, відвідувачів якого одразу огортає аура творчості, тонкого, проникливого ліризму. У такому просторі відбувається своєрідна настройка найтонших душевних струн...
Минуло більше 70-ти років відтоді, як у так званому “Зеленому будиночку”, пам’ятці архітектури ХІХ століття, що колись належав до садиби Давидових, розташувався літературно-меморіальний музей, спочатку присвячений тільки Олександрові Пушкіну, а за деякий час і Петру Чайковському. Невеликі затишні кімнати, у яких стараннями поколінь музейних працівників створена атмосфера спілкування з прекрасним. Таміла Чупак, завідувач музею, відчуває цілковиту свою спорідненість з цим простором, наповненим поезії та музики:
– Це місце не може не вабити. Сюди часто приїжджають саме творчі люди – письменники, музиканти. Тут відбуваються творчі зустрічі і заходи творчих спілок та організацій, презентації нових видань, літературно-музичні вечори.
Таміла Чупак насправді захоплена творчістю видатних поета та композитора, яким присвячений музей. На її думку, не тільки експонатами, навіть такими унікальними, як особистое піаніно Чайковського, має бути привабливий музей – він має бути джерелом творчих ідей. Так у музеї щороку проходить конкурс імені П.І.Чайковського для юних музикантів з районних центрів та сільської місцевості. Таміла Чупак насправді захоплена і своїм рідним містом – Кам’янкою, яке виявилося джерелом натхнення геніальних творів видатного композитора:
– Петро Ілліч Чайковський більшість своїх творів написав тут. Вони невіддільні: Чайковський і Кам’янка. Він писав у листах: “Я можу творити або у Кам’янці, або на самоті”,”У Кам’янці, що овіяна для мене духом поезії, я знайшов те відчуття миру в душі, яке марно шукав в Москві й Петербурзі”. Саме до Кам’янки композитор їхав додому.
І загадку цього дивовижного натхнення Таміла Чупак пояснює надзвичайною співзвучністю ліричного світосприйняття композитора і природи, укладу життя, характерів місцевих мешканців. Він підсвідомо наближався до коріння власного роду, який у давнину розпочав козак на прізвище Чайка.
Та лірична, творча аура Кам’янки стала джерелом творчості і самої Таміли, яка відома на Черкащині як композитор, автор вокальних творів на вірші як російських так і українських поетів – таких відомих, як, скажімо, Ліна Костенко і місцевих авторів, наприклад Людмили Верко. “Я пишу музику на вірші тих поетів, чий душевний стан співзвучний моєму”, – говориь Таміла Чупак. Є у неї творина вірші черкащан – Людмили Тараненко та Олександра Солодаря. Їхня лірика, непроста, часом пронизливо драматична, набуває в обрамлення мелодій Таміли особливої проникливості і в цьому не раз переконувалися слухачі.
І будні музею, який очолює Таміла Чупак, на її переконання, немислимі без музики. Чи не з першого дня від заснування Кам’янського державного історико-культурного заповідника всі його заходи супроводжує камерний ансамбль, складений з працівників заповідника, керівником якого, автором аранжувань, виконавцем на клавішних інструментах є Таміла Чупак. Цей колектив є унікальним для музейної практики:
– Він створений, щоб “озвучувати” нашу роботу. Музика робить яскравішим та емоційнішим сприйняття наших розповідей, доповнює враження, створює особливий душевний затишок. Ми стараємося нікого не відпускати без музичного подарунку.
Не тільки в рідому місті звучить музика у виконанні камерного ансамблю заповідника – колектив бажаний гість на найбільших заходах в інших районах області, у колег з інших музеїв та заповідників Черкащини. У самому музеї дуже популярними є вечори “при свічках”, окрасою яких є ансамбль.
– Я не уявляю себе поза цією атмосферою, цим спілкуванням. Цей музей – моє життя! – говорить Таміла Чупак.
Стаття була надрукована у 2-му випуску журналу "Ритм України. Культура, мистецтво, туризм Черкащини"
|