Повідомте про події та творчих людей у Вашому місті, селі, районі! Ласкаво просимо до КОЛА!
Поділитись
19-06-2009 12:00    візитка
Співзвуччя Таміли Чупак
Музей О.С.Пушкіна та П.І.Чайковського, який входить до Кам’янського державного історико-культурного заповідника – дивовижний простір, відвідувачів якого одразу огортає аура творчості, тонкого, проникливого ліризму. У такому просторі відбувається своєрідна настройка найтонших душевних струн...

Минуло більше 70-ти років відтоді, як у так званому “Зеленому будиночку”, пам’ятці архітектури ХІХ століття, що колись належав до садиби Давидових, розташувався літературно-меморіальний музей, спочатку присвячений тільки Олександрові Пушкіну, а  за деякий час і Петру Чайковському. Невеликі затишні кімнати, у яких стараннями поколінь музейних працівників створена атмосфера спілкування з прекрасним.  Таміла Чупак, завідувач музею, відчуває цілковиту свою спорідненість з цим простором, наповненим поезії та музики:

– Це місце не може не вабити. Сюди часто приїжджають саме творчі люди – письменники, музиканти. Тут відбуваються творчі зустрічі і заходи творчих спілок та організацій, презентації нових видань, літературно-музичні вечори.
 
Таміла Чупак насправді захоплена творчістю видатних поета та   композитора, яким присвячений музей. На її думку, не тільки експонатами, навіть такими унікальними, як особистое піаніно Чайковського, має бути привабливий музей – він має бути джерелом творчих ідей. Так у музеї щороку проходить конкурс імені П.І.Чайковського для юних музикантів з районних центрів та сільської місцевості. Таміла Чупак насправді захоплена і своїм рідним містом – Кам’янкою, яке виявилося джерелом натхнення геніальних творів видатного композитора:

– Петро Ілліч Чайковський більшість своїх творів написав тут. Вони невіддільні: Чайковський і Кам’янка. Він писав у листах: “Я можу творити або у Кам’янці, або на самоті”,”У Кам’янці, що овіяна для мене духом поезії, я знайшов те відчуття миру в душі, яке марно шукав в Москві й Петербурзі”. Саме до Кам’янки композитор їхав додому.

І загадку цього дивовижного натхнення Таміла Чупак пояснює надзвичайною співзвучністю ліричного світосприйняття композитора і природи, укладу життя, характерів місцевих мешканців. Він підсвідомо наближався до коріння власного роду, який у давнину розпочав козак на прізвище Чайка.
 
Та лірична, творча аура Кам’янки стала джерелом творчості і самої Таміли, яка відома на Черкащині як композитор, автор вокальних творів на вірші як російських так і українських поетів – таких відомих, як, скажімо, Ліна Костенко і місцевих авторів, наприклад Людмили Верко. “Я пишу музику на вірші тих поетів, чий душевний стан співзвучний моєму”, – говориь Таміла Чупак. Є у неї творина вірші  черкащан – Людмили Тараненко та Олександра Солодаря. Їхня лірика, непроста, часом пронизливо драматична, набуває в обрамлення мелодій Таміли особливої проникливості і в цьому не раз переконувалися слухачі.

І будні музею, який очолює Таміла Чупак, на її переконання, немислимі без музики. Чи не з першого дня від  заснування Кам’янського державного історико-культурного заповідника всі його заходи супроводжує камерний ансамбль, складений з працівників заповідника, керівником якого, автором аранжувань, виконавцем на клавішних інструментах є Таміла Чупак. Цей колектив є унікальним для музейної практики:

– Він створений, щоб “озвучувати” нашу роботу. Музика робить яскравішим та емоційнішим сприйняття наших розповідей, доповнює враження, створює особливий душевний затишок. Ми стараємося нікого не відпускати без музичного подарунку.

Не тільки в рідому місті звучить музика у виконанні камерного ансамблю заповідника – колектив бажаний гість на найбільших заходах в інших районах області, у колег з інших музеїв та заповідників Черкащини. У самому музеї дуже популярними є вечори “при свічках”, окрасою яких є ансамбль.

– Я не уявляю себе поза цією атмосферою, цим спілкуванням. Цей музей – моє життя! – говорить Таміла Чупак.

 

Стаття була надрукована у 2-му випуску журналу "Ритм України. Культура, мистецтво, туризм Черкащини"

 

 



19.06.2009         Оксана Колісник

Ще статті на тему



НОВИНИ, ПОДІЇ

03 грудня
13:17 У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...

12:57 35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.

12:48 Здається, перерва надто затяглася...

13 вересня
16:02 Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

15:34 Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.

15:11 Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.

18 липня
15:35 "Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.

01 липня
12:08 "Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.

11:45 „Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.

24 червня
09:05 «Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».

06 червня
00:50 І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.

28 травня
14:28 Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.

17 травня
14:00 Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»! Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».

13:18 Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.

13:08 55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв

12:53 «У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.

11 травня
13:19 19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!

13:00 19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка

12:41 15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"

03 травня
11:37 Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.