Повідомте про події та творчих людей у Вашому місті, селі, районі! Ласкаво просимо до КОЛА!
новини, оголошення
11-08-2010 00:04
Як намалювати пісню
Незабаром Василю Євичу, одному з найяскравіших і найколоритніших художників Черкащини виповниться 80 років. Виповнилося б... Майже 16 років він вже серед інших, безповоротно далеких пейзажів. У Черкаському художньому музеї відкрилася персональна виставка робіт Василя  Євича, найповніша на даний час. Експозиція дає можливість творчості художника прозвучати на повний голос. І так шкода, що той голос не був почутий за його життя... 

43 роботи з майже 200, зібраних сином Василя Павловича Євича, представляє Черкаський художній музей до 80-річчя з дня народження художника. Створення експозиції підтримав також племінник Василя Євича, директор агроконцерну „Рось” з Корсуня-Шевченківського Петро Євич. У найбільшій залі музею надзвичайно різнопланові роботи – від спрощених до плакатної виразності до добротних, наближених до академізму. Але всі - від найперших до найостаніших за часом створення -  об'єднані особливим, тільки художникові притаманний стилем і баченням. Його самобутність помічали такі видатні майстри як Тетяна Яблонська. Цією ж самобутністю йому й дорікали колеги – адже чи не найголовнішими сучасними художникові вимогами до митця була актуальність, оптимізм, рішуче спрямований у світле соціалістичне майбуття. І, звісно, якісь національні сентименти вважалися меншою мірою недоречними, більшою – підозрілими. А на полотнах Євича – Україна без всяких там „політінформацій” – квіти, простори, історія, мамин хліб, розписаний посуд, предковічна піч, світочі українського духу й творчості, як давній Григорій Сковорода та сучасні художникові письменники Григір та Григорій Тютюнники, художниця Катерина Білокур. Заливає теплою хвилею спокою й любові, відчуттям рідного дому в найсокровеннішому і найуніверсальнішому розумінні  погляд на рябеньке телятко під припічком – центральну частина знаменитого триптиха Василя Євича. 

Багато з робіт художника глядачі бачитимуть уперше. З вищевказаних причин „неповної відповідності головному напрямку” тогочасного мистецтва виставкоми відвертали полотна Євича „обличчям до стіни”. Хоча деякі специфічні "мистецтвознавці " належно цінували роботи художника – кілька робіт були вкрадені, в тому числі й оригінали „Телятка”, „Лелечої вулиці” – на виставці представлені їхні авторські повтори. Особливо прикро, вочевидь, було йому  відчувати прохолоду колег по творчості – черкащан. Дуже довгим був його шлях до „цехового визнання” – Спілки художників – омріяний квиток та можливість працювати у власній майстерні Євич отримав вже за рік до пенсії. Відповідно й більшість презентацій його робіт проходили поза межами саме художніх галерей, у дружніх творчих осередках – державному музеї імені Т.Г.Шевченка та будинку літератора в Києві, Будинку вчителя в Черкасах. Відповідно й левову частку свого часу та сил доводилося витрачати не на творчі роботи, а на виконання замовлень художньо-промислового комбінату – портрети передовиків виробництва та партійних функціонерів. Якби не ця необхідність, то мистецьких робіт Євича мали би ми значно більше. Або ж, якби почав писати „правильно”... Але в цьому випадку чи могла би з’явитися на його полотнах українська пісня? Хіба відлунювали б його полотна такими рідними мелодіями: „Цвіте терен”, „Ой, джигуне, джигуне”, „Розпрягайте, хлопці, коні”, „Ой, зійди, зійди, ясен місяцю”, „Ніч яка місячна!”...? Як можна було б „правильно” написати пісню? 

Вже 16 років художника немає. До 80-річчя від дня його народження в ефірі обласної телерадіокомпанії „Рось” можливо з’явиться присвячений йому художньо-публіцистичний фільм. Видавництво Юлії Чабаненко випустило аналітичний нарис черкаського журналіста Андрія Беленя, присвячений творчості Василя Євича, і ця невеличка книжечка поклала початок бібліотечці „Художники Черкащини”. Цитатою з цієї роботи і запросимо всіх на зустріч з полотнами художника до Черкаського художнього музею: „Художник знав історію, шукав рідних витоків і залишався поклонником всього українського. Так, він виразник національної культури. Якщо всесвітнє мистецтво порівняти з барвистим килимом (за висловом українського мистецтвознавця Григорія Логвина). то кожен народ має заткати на ньому свою частку власним візерунком. І чим мистецьки довершенішим буде кожен орнамент, тим цікавішим і барвистішим буде всесвітній килим. Україна має вписати у те диво свою квітку. Думаю, що це буде зроблено пензлями таких майстрів, яким і був Василь Павлович Євич.” 

11.08.2010         Оксана Колісник

НОВИНИ, ПОДІЇ

03 грудня
13:17 У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...

12:57 35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.

12:48 Здається, перерва надто затяглася...

13 вересня
16:02 Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

15:34 Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.

15:11 Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.

18 липня
15:35 "Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.

01 липня
12:08 "Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.

11:45 „Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.

24 червня
09:05 «Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».

06 червня
00:50 І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.

28 травня
14:28 Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.

17 травня
14:00 Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»! Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».

13:18 Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.

13:08 55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв

12:53 «У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.

11 травня
13:19 19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!

13:00 19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка

12:41 15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"

03 травня
11:37 Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.