09-06-2010 00:03
Федір Моргун: двічі перший
10 червня о 14.30 Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка запрошує відзначити 100 річчя від дня народження першого відповідального секретаря Черкаської обласної організації Спілки письменників, першого Лауреата премії імені Василя Симоненка, поета і перекладача Федора Моргуна.
Говорив мій дід, мов слова збирав,
Потім кожне гранив і просвічував,
Щоб ясніло воно зблиском росяних трав,
Пилом злої душі не засмічених.
І від слова його непохопливого,
Як від хлюпу води джерельної,
Аж до млості дух перехоплювало…
Федір Моргун
Достеменно так можна охарактеризувати роботу над Словом і самого Федора Моргуна – поета, перекладача, 100-річчя від дня народження якого Черкащина відзначає цими днями. Народився Федір Овксентійович 10 червня 1910 року у селі Ярославець на Сумщині. Як поет формувався у 30-х роках на Донбасі. Напередодні війни закінчив Московський літературний інститут ім. О.М. Горького. По закінченні Великої Вітчизняної війни впродовж 27 років (1945-1972 рр.) жив і працював у Казахстані. Був редактором журналу «Советский Казахстан», секретарем правління спілки письменників Казахстану. Опублікував російськомовні поетичні збірки «Славлю труд», «Снег тает», «Память», «Белые облака», «Свет земли» та інші. Перекладав книги казахських авторів російською мовою. У 1972 році Федір Овксентійович повернувся до України. Жив та працював у Черкасах. Був першим відповідальним секретарем обласної письменницької організації. У цей період вийшли поетичні збірки Федора Моргуна українською мовою «Посміхнися земле, мені», «Силуети», «Довіра» та російською – «Родс- тво», «Стихотворения», а у 1980 році – двомовна книга вибраного «Час віддарунку». Твори письменника друкувалися у поетичних збірниках «Поезія», «Дніпрові зорі», «З висоти поля». Більшість віршів Федора Овксентійовича – це ліричні твори, у яких оспівуються славні сторінки історії українського народу, його минуле і сьогодення, краса рідної землі, яку автор сприймає ніби живу:
Земля тужавіє від сонця і вітру,
Радіє і мліє, степліла, розкута.
Здалось – припаду і одразу повірю,
Що можна стук серця земного почути…
А головний ліричний герой – Людина – творець:
… Старіють сталь і залізобетон.
Та не вони диктують темп і тон,
А ми – і реалісти, і романтики,
Бо в наших душах, Часу камертон
Є у доробку поета і твори, присвячені Черкащині – «Вночі на Тарасовій горі», «Холодний Яр», «Дуб Залізняка», «Мій край», «Черкаси мої…» та інші:
Усе навкруг – то пісня та історія:
Мотронин монастир, Холодний Яр,
І хутір Буда, й ліс на всі чотири сторони,
І дуб у нім – історик і пісняр…
У 1986 році за збірки поезій «Довіра», «Зимові яблука», «Усміхнися, земле, мені» Федору Моргуну було присуджено обласну літературно-мистецьку премію імені В. Симоненка. Готуючись до 100-літнього ювілею Федора Овксентійовича наша, обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка, підготувала персональний біобібліографічний список «Перший Симоненківський лауреат». А у відділі читальних залів розгорнуто книжково-ілюстративну виставку-вшанування «Грані і ограненості творчості Федора Моргуна», на якій представлені поетичні збірки поета із фондів нашої бібліотеки, а також матеріали із яких читачі зможуть ознайомитися з його біографією та творчим доробком.
Запрошуємо усіх шанувальників творчості поета завітати до бібліотеки імені Василя Симоненка 10 червня 2010 року на зустріч до 100-річного ювілею Федора Моргуна. Початок о 14.30.
|