Повідомте про події та творчих людей у Вашому місті, селі, районі! Ласкаво просимо до КОЛА!
новини, оголошення
24-02-2010 14:38
"Жива традиція". Традиція – жива!

Книга – антологія творчості народних майстрів Черкащини побачила світ у черкаському видавництві "Вертикаль".Презентація видання відбулася в Черкаській ОДА.

"Жива традиція" – одна з багатьох робіт, появі якої сприяла обласна програма книговидавництва і книгодрукування та кошти обласного бюджету.  Але ця робота – унікальна, як на сьогоднішній час, за обсягом представленого інформаційного та ілюстративного матеріалу, якістю поліграфічного виконання. Ця робота – втілення давньої мрії та результат зусиль  Олександри Теліженко, відомої художниці та народного майстра, яка тривалий час очолювала обласний осередок Спілки народних майстрів України. 

"Жива традиція" – продовжує серію літературно-публіцистичних художніх видань, які розповідають про митців Черкащини та показують їхню творчість.  Серед них альбоми творів Данила Нарбута, "Витинанки" Миколи Теліженка. До цієї ж серії можна віднести й нещодавно презентоване видання праці Агатангела Кримського "Звенигородщина. Шевченкова батьківщина. З погляду етнографічного та діялектичного". Тепер же читачі отримали можливість познайомитися з тими, хто своєю творчістю зберігає давні традиції народного мистецтва у всій його розмаїтості, а також діяльністю Спілки народних майстрів за кілька останніх років, здійсненими проектами, мистецькими подіями. Нинішня голова обласного осередку Спілки народних майстрів України Ольга Мартинова зазначила, що книга є справжнім подарунком всім майстрам, кожен з яких є невичерпним світом найрізноманітніших обдарувань: "Вони не тільки художники, майстри декоративно-ужиткового мистецтва – кобзарі, барди,поети й композитори, дослідники та популяризатори рідної культури й мистецтва, організатори і лідери, чиї досягнення визнані членкством у Спілках композиторів, письменників, краєзнавців, урядовими відзнаками та творчими нагородами".
У книзі представлені не тільки нині працюючі майстри, а й ті, хто вже пішов у вічність. Для цього авторці – Олександрі Теліженко довелося збирати матеріали та відшукувати роботи по різноманітних музеях і колекціях. А читачам випала нагода зробити справжні відкриття нових для себе імен митців, яких оминула за життя гучна слава, нагороди  і цікавість тодішніх ПіаРників, та доробок їхній ані чим не поступається доробкові визнаних та відзначених.  От хоч би й творчість Івана Лисенка з Драбівщини. 

До читача "Живій традиції" довелося пройти тривалий шлях. Це своєрідно відбилося і у кошторисах, які з часу задуму книги виросли утричі. Кілька років тому таке видання обійшлося б у 30 тисяч гривень, але тоді цих грошей не було. Тепер же вартість 1000-ного накладу майже сягнула до 100 тисяч гривень.   воно відразу ж стане бібліографічною рідкістю, бо ж розійдеться переважно бібліотеками й школами, книгозбірнями музеїв та заповідників. Хіба у когось згодом знайдеться бажання й кошти додрукувати тиражі для масового читача…

І це було б зовсім не зайвим, адже на думку кандидата мистецтвознавства, директора Черкаського художнього музею Ольги Гладун, для сучасного читача декоративно-ужиткове мистецтво України є "білою плямою" – не вистачає не тільки тиражі, а й власне досліджень та грунтовних праць з цієї тематики. І особливо досліджень народного мистецтва Центральної України, яке є "суто українським, позбавленим впливів сусідів, на відміну від мистецтва прикордоннних регіонів".  А зауваження одного з найдосвідченіших журналістів Черкащини Петра Жука додало до загального святкового настрою тривожних нот. Він нагадав, що у 60-70-ті роки подібного типу книги виходили не тисячними, а десяти й стотисячними накладами. І серед 15 тогочасних видань, які є  у його власній бібліотеці, 5 присвячені саме народному мистецтву Центральної України.  "Живу традицію" Петро Жук  порявняв із джерелом, яке колись, у 70-х, так вразило журналістів з усього Радянського Союзу, які зібралися на творчу нараду на Чигиринщині. Щоправда, зазначив, те джерело "стараннями" різоманітних чиновників вже пересохло… Та ж поки традиція народної майстерності на Черкащині жива, а книгу, на думку старійшини черкаського журналістського цеху, "можна показувати хоч і в ООН".

У презентації видання за вже складеною традицією взяли участь музиканти, виконавці народних пісень, представники громадських організацій.  Начальник  головного управління з питань внутрішньої політики Черкаської ОДА Елеонора Левицька повідомила, що "Жива традиція"  буде представлена на всеукраїнському конкурсі на краще видання і що ця книга цілком заслуговує на перемогу завдяки роботі всього авторського колективу: Олександри Теліженко (текст), Тараса Теліженка світлини), Ольги Отнякіної-Бердник (літературне редагування), Ірини та Олександра Нестеренків (дизайн) та багатьох інших, хто інформаційно та організаційно сприяв появі видання.

 





На знімках:
"Жива традиція"
Олександра Теліженко - ініціатор видання
Петро Жук, заслужений журналіст України
Співає народний майстер, кобзар Микола Коваль

24.02.2010         Оксана Колісник

НОВИНИ, ПОДІЇ

03 грудня
13:17 У кожного свій шлях до мистецтва, в тому числі до мистецтва вишивки. Одні починають вишивати ще в дитинстві, інші вже в зрілому віці під впливом творів знаних майстрів, або в час випробувань...

12:57 35 років від дня свого народження відзначила Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка. Ставши з самого свого відкриття одним з найулюбленіших місць спілкування для молоді, бібліотека і через десятиріччя, не зважаючи на суспільні, інформаційні шторми, утримує це лідерство, сміливо дивиться в майбутнє, відкриваючи перед своїми читачами нові горизонти Світу Книги.

12:48 Здається, перерва надто затяглася...

13 вересня
16:02 Хор імені Миколи Лисенка з Утрехту (Голандія) співав для черкащан українські пісні. Це перші гастролі унікального — українського без українців — колективу містами Центральної та Східної України. Ця зворушлива подія зібрала повний зал Черкаської обласної філармонії.

15:34 Свої перші півстоліття Юрій Прокопчук,артист Черкаського академічного обласного музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка відзначив творчим вечором-бенефісом в колі родини, колег та шанувальників його оригінальної творчості.

15:11 Акція “Родченко-120” відбулася у Черкаському художньому музеї. Присвячена вона 120-річчю від дня народження Олександра Родченка, засновнику жанру політико-соціального та рекламного плаката в перші роки радянської влади, художнику, фотографу, співавтору Володимира Маяковського. До акції, яка проходить в рамках Московського міжнародного бієнале графічного дизайну “Золота бджола” приєдналися провідні картинні галереї Росії та світу.

18 липня
15:35 "Тут мав би співати Державний заслужений академічний Черкаський народний хор", - це перефразування стандартної рекламної формули і матеріал від Лева Хмельковського, редактора українського тижневика "Свобода" із США, читайте як постскриптум до недавньої презентації влади (чи все ж культури?) Черкащини в США.

01 липня
12:08 "Неможливе мистецтво" від Ярослава Гладкого – виставку унікальних дереворитів представляє Черкаський художній музей. Перша у Черкасах виставка майстра, який знайшов у Подніпров'ї коріння свого давнього роду.

11:45 „Символи мого народу” – у Черкаському художньому музеї виставка витинанок Віктора Співака. Його роботи є втіленням нового рівня традиційного уявлення споконвічних традицій давнього українського мистецтва.

24 червня
09:05 «Заслужений академічний Черкаський народний хор виявився чужим на Бруклінському фестивалі, а міг би…» Враження від перебування делегації з Черкащини у США від Лева Хмельковського, провідного редактора найстарішої газети українців закордоння «Свобода».

06 червня
00:50 І знову Кам'янка - центр музичного Всесвіту. У останній день 22-го Міжнародного фестивалю "Музичні прем'єри сезону", який відбувався в Києві у містечку над Тясмином засяяло справжнє мистецьке сузір'я - всесвітньо відомі музиканти з Росії, Італії, Німеччини грали для кам'янчан і слухали юних кам'янських колег.

28 травня
14:28 Черкаський художній музей відзначає 20-річчя від дня створення. Він наймолодший в Україні, але один з найдинамічніших, найцікавіших для відвідувачів.

17 травня
14:00 Гран-прі всеукраїнського хорового фестивалю – у черкаського «Канону»! Кришталеві писанки – відзнаки переможців IX Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви» – привезли до Черкас з творчої поїздки до Дніпропетровська артисти камерного хору «Канон».

13:18 Одинаки й родини! Усі – на «Кайдашеві гостини»! Фольклорне свято, назване на честь героїв Івана Нечуя-Левицького, відбулося у Корсуні-Шевченківському.

13:08 55-річчя від дня заснування відзначила Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв

12:53 «У колі муз» разом – актори Черкаського музично-драматичного театру та учні гуманітарно-правового ліцею.

11 травня
13:19 19 травня вперше у Черкасах на "Ніч музеїв" - запрошує Черкаський художній музей. Свято триватиме до опівночі!

13:00 19 травня у Медведівці на Чигиринщині відзначатимуть 244 річницю від початку "Коліївщини" та вшановуватимуть пам'ять свого героїчного земляка козацького ватажка Максима Залізняка

12:41 15 травня о 15.00 у бібліотеці і мені Лесі Українки - презентація двотомного путівника "Польські замки і резиденції в Україні", створеного журналістом та мандрівником Дмитром Антонюком та виданого видавництвом "Грані-Т"

03 травня
11:37 Черкаський симфонічний – перші кроки творчого шляху відбулися. Слухачі благословили новий колектив оплесками й квітами, справа за владним благословінням - офіційними документами.